fbpx
Email: info@tatz.lt
 

Koronaviruso pacientams, naudojantiems unikalų kineziterapijos gydymą, lengviau kvėpuoti

Koronaviruso pacientams, naudojantiems unikalų kineziterapijos gydymą, lengviau kvėpuoti

Originalus straipsnis paskelbtas FOX NEWS 2020 m. rugpjūčio 3d. Autorius Amy McGorry

Speciali fizinės terapijos rūšis padeda kai kuriems naujojo koronaviruso pacientams lengviau kvėpuoti. Kineziterapijos rūšis, vadinama manualine terapija, šiek tiek skiriasi nuo įprastos kineziterapijos ir padeda kai kuriems COVID-19 pacientams.

Niujorko Sinajaus kalno ligoninės hepatologas D.Dieterichas kovo mėnesį užsikrėtė koronavirusu ir daugiau nei tris savaites praleido ligoninėje.

“Kai balandžio pabaigoje pirmą kartą išėjau iš ligoninės, net 30 minučių negalėjau išsėdėti. Mano deguonies prisotinimo laipsnį aparatas rodydavo sumažėjusį iki 80-ies, kai bandydavau stovėti ir judėti ruošdamasis virtuvėje net su 6 litrais deguonies ,“ -Fox News pasakojo daktaras Douglas Dieterichas.

Kineziterapija prieš COVID buvo įprasta ortopedinių traumų atvejais

“Kineziterapija prieš COVID man buvo įprasta ortopedinių traumų atvejais. Bet tai buvo ne tas pats “, – pasakojo Dieterichas apie manualinę terapiją. „Kai grįžau namo, mano kineziterapeutė gavo sertifikatą manualinės terapijos srityje, todėl ji domėjosi, kaip dirbo mano sąnariai šonkaulių lanke,” – aiškino gydytojas.

Jis pasakojo ir kaip jie laikėsi socialinio atstumo gydymo metu. “Kadangi apsisaugoti nuo COVID jai buvo svarbu, mes atlikome virtualią terapiją, ir ji išmokė mane masažuoti raumenis tarp šonkaulių,“ – sakė D.Dieterichas.

„Kvėpavimas vyksta automatiškai, tačiau kvėpavimo gylis priklauso nuo to, ar raumenys funkcionuoja, o šonkaulio lankas dirba efektyviai“, – Fox News pasakojo Valerie Harris, praktikuojanti manualinę ir fizinę terapiją Niujorke.

„Kineziterapeutai gali efektyvinti kvėpavimo funkciją per minkštųjų audinių tarp šonkaulių ir krūtinės ląstos raumenų atpalaidavimą“, – pridūrė Valerie Harris, – „Norint sugrąžinti natūralų judesį, reikalingą visiškam įkvėpimui / iškvėpimui, gali būti jungiamos atskirų šonkaulių ir krūtinės ląstos dalies mobilizacijos“.

Naujasis koronavirusas sukelia uždegimą ir užpuola plaučių audinį

Pasak kineziterapeuto, kvėpavimo pratimų atlikimas šių metodų metu ir po jų leidžia labiau išplėsti plaučius ir gali padėti geriau deguoniui pasiskirstyti po visą kūną. Anot sveikatos ekspertų, naujasis koronavirusas sukelia uždegimą ir užpuola plaučių audinį. Kvėpavimas tampa ribotas ir pacientai silpsta.

“Raumenys buvo įtempti ir nusilpę po savaičių ligoninėje. Buvo sunku giliai įkvėpti, manualinė terapija tikrai padėjo šonkauliams atsiskirti giliai įkvėpiant“, – pasakojo Dieterichas.

“Kai balandžio pabaigoje pirmą kartą išėjau iš ligoninės, net 30 minučių negalėjau sėdėti. Mano deguonies prisotinimo laipsnis pulso oksimetre buvo sumažėjęs iki 80-ies, kai bandžiau atsistoti ir judėti ruošdamas virtuvėje, net turėdamas 6 litrus deguonies,“- prisiminė dr. Douglas Dieterichas.

Gydytojas teigė, kad gydymas skirtas ne tik šonkaulių mobilumui, bet ir diafragmai – raumeniui, esančiam po šonkauliais. „Diafragma yra pagrindinis kvėpavimo raumuo, o įkvėpimo metu ji susitraukia ir traukiasi žemyn“, – sakė V. Harris.

Tarpšonkaulinių raumenų įtempimas sergantiems COVID apsunkina kvėpavimą

Ji paaiškino, kaip raumenys tarp šonkaulių, vadinami tarpšonkauliniais raumenimis, dirba su diafragma išplėsdami krūtinę, kad oras užpildytų plaučius. Kai jie yra įtempti, krūtinė negali pakankamai išsiplėsti, aiškina kineziterapeutė.

„Šis įtempimas paprastai pastebimas pacientams po COVID, kurie buvo gydomi intensyvioje terapijoje“, – Fox News sakė kineziterapeutė Tamara Amitay, taip pat taikanti manualinės terapijos metodus.

„Po gydymo intensyvios terapijos skyriuje silpnumas pasireiškia 33 proc. visų pacientų, kurių plaučiai buvo ventiliuojami,  ir iki 50 proc. pacientų, kuriems toks gydymas buvo taikomas ilgiau nei savaitę“, – pasakojo T.Amitay.

Kineziterapeutai sako, kad raumenys kompensuoja silpnumą daugeliui pacientų, sergančių COVID-19, ir daugelis raumenų nebesusitraukia tinkamai, o tai gali skatinti neefektyvaus kvėpavimo įpročius.

“Pacientai, kuriems buvo sutrikęs kvėpavimas, gali naudoti papildomus kvėpavimo raumenis vietoj diafragmos,” – sakė Amitay – “Tai efektyvina kvėpavimą.”

Abi kineziterapijos specialistės sako, kad kai šie raumenys įtempti, tokie manualiniai metodai kartu su tempimo ir kvėpavimo pratimais gali tikrai padėti pacientams atsigauti po COVID-19. D.Dieterichas teigė, kad virtualios sesijos jam padeda pasveikti. Nors dar laukia ilgas kelias iki visiško pasveikimo, jis jau dabar gali “nueiti 2 mylias su 2 litrais , nors ir pavargstu ir turiu po to pailsėti“.

Leave a Reply